Protokół z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Więcborku z dnia 24.09.2007r.

Protokół
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Więcborku, odbytego w dniu 24.09.2007r.

 

Spotkanie odbyło się w salce narad Urzędu Miejskiego.

Posiedzenie trwało od godz. 13.30 – do godz. 14.25.

Obecność według załączonej listy  obecności.

Spoza członków Komisji w posiedzeniu uczestniczył Przewodniczący Rady Miejskiej p. Józef Kujawiak.

Rozpoczynając spotkanie Przewodniczący Komisji p. Ireneusz Balcer powitał zebranych i jednocześnie usprawiedliwił nieobecnych w osobach: Burmistrza Więcborka,
p. Stanisława Piłki i p. Karola Zamojskiego, którzy z przyczyn niezależnych nie mogli przybyć na posiedzenie Komisji, po czym przedstawił porządek obrad który obejmował:

1. Zapoznanie Komisji z wyjaśnieniami Komórki do Spraw Pozyskiwania Środków        Zewnętrznych, dotyczącymi protokółu z przeprowadzonej kontroli.
2. Powołanie Zespołu Kontrolnego w Zakładzie Gospodarki Komunalnej.
3. Sprawy różne.


Następnie odczytał radnym uwagi p. Karola Zamojskiego wniesione do protokółu z Kontroli przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną dnia 17.07.2007r w komórce UM ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych.

      W dniu 24.08.2007 roku, otrzymałem do podpisania cztery egzemplarze „Protokołu z kontroli w komórce ds. pozyskiwania środków zewnętrznych”. Ze względu na konieczność oddania trzech egzemplarzy w tym samym dniu ich autorom, pozwalam sobie przedstawić uwagi do protokołu w niniejszym piśmie.
1. Protokół głosi (s. 4):
„Z mniejszych projektów to: pozyskanie dofinansowania:
(…)
c) dla placówki opiekuńczo-wychowawczej – 1000 zł”
      Ze względu na fakt, iż organem prowadzącym wspomnianej placówki jest Starostwo Powiatowe, wniosek na nagrody dla jej podopiecznych nie mógł być składany pod moim nadzorem – nie należy to do moich kompetencji. Moja rola ograniczyła się do podpowiedzenia drogi wnioskowania i zasugerowania treści wniosku. Autorką sukcesu finansowego jest Pani Dyrektor Beata Lida.
2. Protokół głosi (s. 4):
„Tworzyło się trzecie stowarzyszenie na terenie Sypniewa, jednak p. Zamojski twierdzi, że: „Zostały zerwane między założycielami, a jego osobą kontakty i nie wie, na jakim etapie tworzenia znajduje się stowarzyszenie””
      Wypowiadając opinię na temat współpracy z mieszkańcami, prosiłem autorów protokołu, aby dla utrzymania życzliwości współpracy z mieszkańcami, nie umieszczali w nim żadnych uwag, które pozwoliłem sobie wypowiedzieć, a które mogłyby mieć wpływ na jakość współpracy – dobro Gminy ponad wszystko. Uwagi te były, wedle mojej najlepszej woli, zgodne z prawdą  (choć trudno ustalać prawdę w takiej materii) jednakowoż nie posiadały konieczności upubliczniania. Autorzy protokołu uznali jednak, że uwagi moje należy upublicznić, w związku z tym prostuję: na dzień kontroli stan rzeczy, w zasadzie odpowiadał przywołanym słowom, jednak później nastąpiła silna intensyfikacja działań mieszkańców wspomnianego terenu. Dziś słowa przywołane są zupełnie bezpodstawne.
3. W kwestii Strategii Rozwoju Gminy: pan Stańczyk koordynuje przygotowanie Strategii Gminnych i Powiatowej, koreluje ich kierunki rozwoju z wymogami Urzędu Marszałkowskiego i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, natomiast moja osoba ma stać na straży specyfiki strategii więcborskiej, aby, będąc kluczowym dokumentem wykonawczym dla władz samorządowych, nie stała się tylko i wyłącznie suchym dokumentem rejestrującym możliwe kierunki rozwoju.
4.Protokół głosi (s. 6):
„W związku, że w czasie kontroli p.Zamojski miał w fazie końcowej kilka projektów, jak to określił „poważnych” zobowiązał się że 14 dni przed najbliższą sesją przedstawi zespołowi pełną informację o wykonanych zadaniach, z powyższego terminu jednak się nie wywiązał”
      Istotnie w dniu 17 lipca 2007 (w dniu kontroli) spodziewałem się zakończenia kilku rozpoczętych tematów współpracy z organizacjami zewnętrznymi oraz dokumentów potwierdzających otrzymanie kolejnych dofinansowań. Zaproponowałem, iż dostarczę te materiały w terminie składania projektów uchwał przed sesją, dla uzupełnienia materiałów dotyczących kontroli. Jednakże nie doszło w tym czasie do podpisania umów, których podpisania spodziewałem się w tym czasie. Ponadto powstały trzy nowe dokumenty, których z różnych przyczyn w zaproponowanym terminie nie dostarczyłem. Sytuację tę niniejszym naprawiam
      Pierwszym tematem jest wspomniane przeze mnie w trakcie kontroli, zdobycie sprzętu komputerowego, biurek i finansów na zatrudnienie opiekuna do „Centrum kształcenia na odległość na terenach wiejskich”, które zlokalizowane zostanie w Świetlicy wiejskiej w Runowie Krajeńskim. Brak potwierdzenia współpracy wyklucza projekt z informowania o nim.
      Drugim tematem jest współpraca z Kujawsko-Pomorską Organizacją Pracodawców LEVIATAN. Rozpoczęliśmy negocjacje z organizacją (jako jedyny samorząd województwa) nad utworzeniem organizacji turystycznej, która wspierałaby potencjał turystyczny naszej gminy. Sygnatariuszami porozumienia będą: sieć hotelarska, samorząd województwa, Stowarzyszenie LEVIATAN. Dotychczas nie doszło do podpisania porozumienia. Efektem porozumienia będzie wnioskowanie przez powstałą organizację o sfinansowanie projektu pilotażowego, który zrealizowany zostanie na terenie naszej gminy. Brak potwierdzenia współpracy wyklucza projekt z informowania o nim.
      Trzecim tematem jest wspomniane przeze mnie w trakcie kontroli dofinansowanie zajęć pozalekcyjnych w ramach programu Aktywizacji Jednostek Samorządu Terytorialnego.
      Czwartym tematem jest dofinansowanie budowy „Dziecięcego parku rekreacji i zabawy w Borzyszkowie”.
      Ponadto koordynuję współpracę z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy.


Komentując powyższe p Balcer wyraził zdecydowaną dezaprobatę dla form pracy p. Zamojskiego i reprezentowanej przez niego komórki. Jego zdaniem stwierdzenia typu „nie będę uszczęśliwiał sołectw na siłę”, pozostają w sprzeczności z celami, dla jakich powstała ta jednostka przy UM. Niską efektywność zespołu p. Zamojskiego upatruje w braku aktywności na terenie sołectw i związanej z tym nikłej wiedzy na temat realnych potrzeb tam występujących. Podsumowując dodał, że owszem zdarzają się sołectwa, które działają aktywnie i dużo robią same, ale większość potrzebuje fachowego wsparcia i pomocy przy odpowiednim uzasadnieniu wniosku, a nie pliku dokumentów do samodzielnego wypełnienia.

Jako kolejny głos zabrał Przewodniczący Rady Miejskiej, który podzielając  zdanie przedmówcy przypomniał między innymi niefortunnie powielony projekt związany z pozyskaniem finansowych środków zewnętrznych z Funduszu Norweskiego, gdzie brak Planu Aglomeracji spowodował jego odrzucenie. Kolejne wątpliwości p. Kujawiaka budziło zadanie ujęte w ramach umowy o dzieło, a dotyczące opracowania Strategii Rozwoju Gminy, które na dziś realizuje nie p. Zamojski tylko p. Stańczak. Reasumując stwierdził, że kwota 18 tys. zł na jaką opiewa łączne wynagrodzenie zawarte w umowie jest nieadekwatne do skromnych rezultatów pracy p. Zamojskiego.

 Tu Radny Marian Błażejewski wskazał, że to nie tylko kwota 18 tys. zł gdyż zapewne dochodzą tu koszty zatrudnienia dwóch pań zatrudnionych w tej komórce.

Radny Waldemar Kuszewski zabierając głos powiedział, że jego zdaniem niezbyt szczęśliwie skonstruowano umowę pomiędzy Urzędem Miejskim, a p. Zamojskim. Należało bowiem wcześniej zastanowić się nad formą wynagrodzenia i powiązać ją na przykład z efektywnością działania. Dodał ponadto, iż Burmistrz organizując pracę w Urzędzie powinien jasno i czytelnie określić zakres i obowiązki tej jednostki wskazując czy ma ona zajmować się tylko pisaniem projektów, czy też tylko nadzorować pisane przez zainteresowanych projekty, a następnie pilotować i kierować je do odpowiednich instytucji. Tak zakreślona forma działania wiele wyjaśnia.

Przewodniczący RM zauważył, że w Radach Sołeckich pracują różni ludzie o różnym przygotowaniu,  ale dla zdecydowanej większości konstruowanie wniosku, czy projektu na pozyskanie środków zewnętrznych jest rzeczą trudną w związku z tym domagano się, by odciążyć Rady i prze łożyć ciężar przygotowania projektów na specjalnie do tego utworzoną Komórkę.

Radna Grażyna Sowińska przysłuchując się dyskusji uznała, iż z uwagi na nieobecność na posiedzeniu Komisji p. Karola Zamojskiego i p. Burmistrza polemika jest niepotrzebna i bezzasadna.

Uwaga radnej Sowińskiej zakończyła dyskusję w tym punkcie porządku obrad.

W dalszej części spotkania p. Balcer poinformował radnych, iż harmonogram pracy Komisji Rewizyjnej przewiduje przeprowadzenie kontroli w Zakładzie Gospodarki Komunalnej dotyczącej działań za I półrocze 2007r.i w związku z tym na spotkaniu należy ustalić skład osobowy zespołu kontrolnego.

Radna Grażyna Sowińska zapytała, czy sprecyzowane jest w jakim zakresie Komisja ma prawo kontrolować ZGK. Z wcześniejszej wypowiedzi Przewodniczącego wynika, że taka kontrola może wnikać tylko w zakres finansowej dotacji ze strony gminy. 

Radny Waldemar Kuszewski potwierdził, iż również według jego wiedzy rzeczywiście, kontrola może dotyczyć tylko tej części w jakiej partycypuje Gmina. Sprawę tą należy uściślić, żeby nikt nie zarzucił nam , że robimy coś niezgodnie z prawem –dodał.

W tym miejscu Przewodniczący RM powiedział, że przecież Komisja ma prawo dowiedzieć się jak kształtuje się sytuacja na odcinku np. wody, ścieków czy centralnego ogrzewania, jak również dokonać oceny właściwej gospodarności Zakładu. Dodatkowo posłużył się przykładem wykorzystania przez ZGK. samochodu gminnego pierwotnie przeznaczonego do prac inwestycyjnych, a służącego obecnie również Zakładowi do zwózki odpadów segregowanych .

Po tej wymianie zdań wyłoniono Zespół Kontrolny w którego skład weszli:

1. Ireneusz Balcer - Przewodniczący
2. Grażyna Sowińska
3. Waldemar Kuszewski

Podczas spotkania nie ustalono konkretnej daty oraz szczegółowego zakresu kontroli uznając,  że nastąpi to po konsultacjach w późniejszym terminie.

Na tym spotkanie zakończono.

Prot.
I. Mrozek

 

                                                         Przewodniczący Komisji

                                                          /.../ Ireneusz Balcer

 


 
 
  


 


Wytworzył: Biuro Rady Miejskiej - Lidia Halkiewicz (15 października 2007)
Opublikował: Ewa Kiestrzyn (15 października 2007, 07:41:58)

Ostatnia zmiana: Ewa Kiestrzyn (12 sierpnia 2009, 12:37:08)
Zmieniono: Zmiana katalogu informacji

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 992

wersja do zapisu wersja do druku

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Zamknij